E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zeréckwénkelen
Stammformen zeréckwénkelenwénkelt zeréckzeréckgewénkelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwénkelen zeréck
duwénkels zeréck
hien/si,hatt/etwénkelt zeréck
mirwénkelen zeréck
dirwénkelt zeréck
siwénkelen zeréck
Passé composé
echhunnzeréckgewénkelt
duhueszeréckgewénkelt
hien/si,hatt/ethuetzeréckgewénkelt
mirhunnzeréckgewénkelt
dirhuttzeréckgewénkelt
sihunnzeréckgewénkelt
Plus-que-parfait
echhatzeréckgewénkelt
duhaszeréckgewénkelt
hien/si,hatt/ethatzeréckgewénkelt
mirhatenzeréckgewénkelt
dirhatzeréckgewénkelt
sihatenzeréckgewénkelt
Futur I
echwäert zeréckwénkelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckgewénkelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckwénkelen
dugéifszeréckwénkelen
hien/si,hatt/etgéifzeréckwénkelen
mirgéifenzeréckwénkelen
dirgéiftzeréckwénkelen
sigéifenzeréckwénkelen
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckgewénkelt
duhässzeréckgewénkelt
hien/si,hatt/ethättzeréckgewénkelt
mirhättenzeréckgewénkelt
dirhättzeréckgewénkelt
sihättenzeréckgewénkelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwénkel zeréck!
Plurielwénkelt zeréck!
zeréckgewénkelt
zeréckwénkelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
uwénkelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles