E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uwenn-en anwenden (D)appliquer (F)
Stammformen uwenn-enwenn-t unuge-wann-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante gewannt
Indikativ Aktiv
Prsent
echwenn-en un
duwenn-s un
hien/si,hatt/etwenn-t un
mirwenn-en un
dirwenn-t un
siwenn-en un
Pass compos
echhunnuge-wann-t
duhuesuge-wann-t
hien/si,hatt/ethuetuge-wann-t
mirhunnuge-wann-t
dirhuttuge-wann-t
sihunnuge-wann-t
Plus-que-parfait
echhatuge-wann-t
duhasuge-wann-t
hien/si,hatt/ethatuge-wann-t
mirhatenuge-wann-t
dirhatuge-wann-t
sihatenuge-wann-t
Futur I
echwäert uwenn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-wann-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuwenn-en
dugéifsuwenn-en
hien/si,hatt/etgéifuwenn-en
mirgéifenuwenn-en
dirgéiftuwenn-en
sigéifenuwenn-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-wann-t
duhssuge-wann-t
hien/si,hatt/ethttuge-wann-t
mirhttenuge-wann-t
dirhttuge-wann-t
sihttenuge-wann-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwenn un!
Plurielwenn-t un!
uge-wann-t
uwenn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awenn-enwenn-enzouwenn-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles