E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
drawerf-en einwerfen (D)introduire (F)
Stammformen drawerf-enwrf-t drandrage-worf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten fr 2. und 3. P. Sg.: werfs, werft
Indikativ Aktiv
Prsent
echwerf-en dran
duwrf-s dran
hien/si,hatt/etwrf-t dran
mirwerf-en dran
dirwerf-t dran
siwerf-en dran
Pass compos
echhunndrage-worf
duhuesdrage-worf
hien/si,hatt/ethuetdrage-worf
mirhunndrage-worf
dirhuttdrage-worf
sihunndrage-worf
Plus-que-parfait
echhatdrage-worf
duhasdrage-worf
hien/si,hatt/ethatdrage-worf
mirhatendrage-worf
dirhatdrage-worf
sihatendrage-worf
Futur I
echwäert drawerf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drage-worf hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrawerf-en
dugéifsdrawerf-en
hien/si,hatt/etgéifdrawerf-en
mirgéifendrawerf-en
dirgéiftdrawerf-en
sigéifendrawerf-en
Conditionnel Pass compos
echhttdrage-worf
duhssdrage-worf
hien/si,hatt/ethttdrage-worf
mirhttendrage-worf
dirhttdrage-worf
sihttendrage-worf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwerf dran!
Plurielwerf-t dran!
drage-worf
drawerf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awerf-enauswerf-enbewerf-enmwerf-ennnerwerf-enentwerf-enerawerf-enerauswerf-enewechwerf-eniwwerwerf-eniwwerwerf-enofwerf-enopwerf-enuwerf-envirwerf-enwerf-enzouwerf-en
Remarquen (intern)
CHECK FORMEN
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles