E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entwsch-en entwischen (D)chapper (F)
Stammformen entwsch-enentwsch-tentwsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentwsch-en
duentwsch-s
hien/si,hatt/etentwsch-t
mirentwsch-en
direntwsch-t
sientwsch-en
Pass compos
echhunnentwsch-t
duhuesentwsch-t
hien/si,hatt/ethuetentwsch-t
mirhunnentwsch-t
dirhuttentwsch-t
sihunnentwsch-t
Plus-que-parfait
echhatentwsch-t
duhasentwsch-t
hien/si,hatt/ethatentwsch-t
mirhatenentwsch-t
dirhatentwsch-t
sihatenentwsch-t
Futur I
echwäert entwsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entwsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentwsch-en
dugéifsentwsch-en
hien/si,hatt/etgéifentwsch-en
mirgéifenentwsch-en
dirgéiftentwsch-en
sigéifenentwsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttentwsch-t
duhssentwsch-t
hien/si,hatt/ethttentwsch-t
mirhttenentwsch-t
dirhttentwsch-t
sihttenentwsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentwsch!
Plurielentwsch-t!
entwsch-t
entwsch-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnentwsch-t
dugëssentwsch-t
hie/si,hatt/etgëttentwsch-t
mirginnentwsch-t
dirgittentwsch-t
siginnentwsch-t
Pass compos
echsinnentwsch-t ginn
dubassentwsch-t ginn
hien/si,hatt/etassentwsch-t ginn
mirsinnentwsch-t ginn
dirsiddentwsch-t ginn
sisinnentwsch-t ginn
Plus-que-parfait
echwarentwsch-t ginn
duwaarsentwsch-t ginn
hien/si,hatt/etwarentwsch-t ginn
mirwarenentwsch-t ginn
dirwaartentwsch-t ginn
siwarenentwsch-t ginn
Futur I
echwäert entwsch-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entwsch-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif entwsch-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif entwsch-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier entwsch-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswsch-enerwsch-enewechwsch-enofwsch-enopwsch-enwsch-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles