E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erwŽschen erwischen (D) – attraper (F)
Stammformen erwŽschenerwŽschterwŽscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echerwŽschen
duerwŽschs
hien/si,hatt/eterwŽscht
mirerwŽschen
direrwŽscht
sierwŽschen
Passť composť
echhunnerwŽscht
duhueserwŽscht
hien/si,hatt/ethueterwŽscht
mirhunnerwŽscht
dirhutterwŽscht
sihunnerwŽscht
Plus-que-parfait
echhaterwŽscht
duhaserwŽscht
hien/si,hatt/ethaterwŽscht
mirhatenerwŽscht
dirhaterwŽscht
sihatenerwŽscht
Modale Futur I
echwäert erwŽschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erwŽscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwŽschen
dugéifserwŽschen
hien/si,hatt/etgéiferwŽschen
mirgéifenerwŽschen
dirgéifterwŽschen
sigéifenerwŽschen
Conditionnel passť composť
echhštterwŽscht
duhšsserwŽscht
hien/si,hatt/ethštterwŽscht
mirhšttenerwŽscht
dirhštterwŽscht
sihšttenerwŽscht
Imperativ Partizip Infinitiv
SinguliererwŽsch!
PlurielerwŽscht!
erwŽscht
erwŽschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnerwŽscht
dugësserwŽscht
hie/si,hatt/etgëtterwŽscht
mirginnerwŽscht
dirgitterwŽscht
siginnerwŽscht
Passť composť
echsinnerwŽscht ginn
dubasserwŽscht ginn
hien/si,hatt/etasserwŽscht ginn
mirsinnerwŽscht ginn
dirsidderwŽscht ginn
sisinnerwŽscht ginn
Plus-que-parfait
echwarerwŽscht ginn
duwaarserwŽscht ginn
hien/si,hatt/etwarerwŽscht ginn
mirwarenerwŽscht ginn
dirwaarterwŽscht ginn
siwarenerwŽscht ginn
Modale Futur I
echwäert erwŽscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erwŽscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif erwŽscht
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif erwŽscht ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel passť composť
echwier erwŽscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswŽschenentwŽschenewechwŽschenofwŽschenopwŽschenwŽschen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles