E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verdächtegen verdächtigen (D) – suspecter (F) – to asperse (E)
Stammformen verdächtegenverdächtegtverdächtegt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverdächtegen
duverdächtegs
hien/si,hatt/etverdächtegt
mirverdächtegen
dirverdächtegt
siverdächtegen
Passé composé
echhuverdächtegt
duhuesverdächtegt
hien/si,hatt/ethuetverdächtegt
mirhuverdächtegt
dirhuttverdächtegt
sihuverdächtegt
Plus-que-parfait
echhatverdächtegt
duhasverdächtegt
hien/si,hatt/ethatverdächtegt
mirhateverdächtegt
dirhatverdächtegt
sihateverdächtegt
Futur I
echwäert verdächtegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdächtegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdächtegen
dugéifsverdächtegen
hien/si,hatt/etgéifverdächtegen
mirgéifeverdächtegen
dirgéiftverdächtegen
sigéifeverdächtegen
Conditionnel Passé composé
echhättverdächtegt
duhässverdächtegt
hien/si,hatt/ethättverdächtegt
mirhätteverdächtegt
dirhättverdächtegt
sihätteverdächtegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdächteg!
Plurielverdächtegt!
verdächtegt
verdächtegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverdächtegt
dugëssverdächtegt
hie/si,hatt/etgëttverdächtegt
mirgiverdächtegt
dirgittverdächtegt
sigiverdächtegt
Passé composé
echsiverdächtegt ginn
dubassverdächtegt ginn
hien/si,hatt/etassverdächtegt ginn
mirsiverdächtegt ginn
dirsiddverdächtegt ginn
sisiverdächtegt ginn
Plus-que-parfait
echwarverdächtegt ginn
duwaarsverdächtegt ginn
hien/si,hatt/etwarverdächtegt ginn
mirwareverdächtegt ginn
dirwaartverdächtegt ginn
siwareverdächtegt ginn
Futur I
echwäert verdächtegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdächtegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verdächtegt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verdächtegt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verdächtegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles