E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofwėschen abwischen (D)essuyer, nettoyer (F)
Stammformen ofwėschenwėscht ofofgewėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwėschen of
duwėschs of
hien/si,hatt/etwėscht of
mirwėschen of
dirwėscht of
siwėschen of
Passé composé
echhunnofgewėscht
duhuesofgewėscht
hien/si,hatt/ethuetofgewėscht
mirhunnofgewėscht
dirhuttofgewėscht
sihunnofgewėscht
Plus-que-parfait
echhatofgewėscht
duhasofgewėscht
hien/si,hatt/ethatofgewėscht
mirhatenofgewėscht
dirhatofgewėscht
sihatenofgewėscht
Futur I
echwäert ofwėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgewėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofwėschen
dugéifsofwėschen
hien/si,hatt/etgéifofwėschen
mirgéifenofwėschen
dirgéiftofwėschen
sigéifenofwėschen
Conditionnel Passé composé
echhättofgewėscht
duhässofgewėscht
hien/si,hatt/ethättofgewėscht
mirhättenofgewėscht
dirhättofgewėscht
sihättenofgewėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwėsch of!
Plurielwėscht of!
ofgewėscht
ofwėschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofgewėscht
dugëssofgewėscht
hie/si,hatt/etgëttofgewėscht
mirginnofgewėscht
dirgittofgewėscht
siginnofgewėscht
Passé composé
echsinnofgewėscht ginn
dubassofgewėscht ginn
hien/si,hatt/etassofgewėscht ginn
mirsinnofgewėscht ginn
dirsiddofgewėscht ginn
sisinnofgewėscht ginn
Plus-que-parfait
echwarofgewėscht ginn
duwaarsofgewėscht ginn
hien/si,hatt/etwarofgewėscht ginn
mirwarenofgewėscht ginn
dirwaartofgewėscht ginn
siwarenofgewėscht ginn
Futur I
echwäert ofgewėscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgewėscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofgewėscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofgewėscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofgewėscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswėschenentwėschenerwėschenewechwėschenopwėschenwėschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles