E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wëschen wischen (D)passer la serpillière, éponger (F)mop, wipe (E)
Stammformen wëschenwëschtgewëscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwëschen
duwëschs
hien/si,hatt/etwëscht
mirwëschen
dirwëscht
siwëschen
Passé composé
echhugewëscht
duhuesgewëscht
hien/si,hatt/ethuetgewëscht
mirhugewëscht
dirhuttgewëscht
sihugewëscht
Plus-que-parfait
echhatgewëscht
duhasgewëscht
hien/si,hatt/ethatgewëscht
mirhategewëscht
dirhatgewëscht
sihategewëscht
Futur I
echwäert wëschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewëscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwëschen
dugéifswëschen
hien/si,hatt/etgéifwëschen
mirgéifewëschen
dirgéiftwëschen
sigéifewëschen
Conditionnel Passé composé
echhättgewëscht
duhässgewëscht
hien/si,hatt/ethättgewëscht
mirhättegewëscht
dirhättgewëscht
sihättegewëscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwësch!
Plurielwëscht!
gewëscht
wëschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigewëscht
dugëssgewëscht
hie/si,hatt/etgëttgewëscht
mirgigewëscht
dirgittgewëscht
sigigewëscht
Passé composé
echsigewëscht ginn
dubassgewëscht ginn
hien/si,hatt/etassgewëscht ginn
mirsigewëscht ginn
dirsiddgewëscht ginn
sisigewëscht ginn
Plus-que-parfait
echwargewëscht ginn
duwaarsgewëscht ginn
hien/si,hatt/etwargewëscht ginn
mirwaregewëscht ginn
dirwaartgewëscht ginn
siwaregewëscht ginn
Futur I
echwäert gewëscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewëscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gewëscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gewëscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gewëscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswëschenentwëschenerwëschenewechwëschenofwëschenopwëschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles