E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wichs-en wachsen, mit Wachs einreiben (D)cirer (F)wax (E)
Stammformen wichs-enwichs-tge-wichs-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwichs-en
duwich-s
hien/si,hatt/etwichs-t
mirwichs-en
dirwichs-t
siwichs-en
Pass compos
echhuge-wichs-t
duhuesge-wichs-t
hien/si,hatt/ethuetge-wichs-t
mirhuge-wichs-t
dirhuttge-wichs-t
sihuge-wichs-t
Plus-que-parfait
echhatge-wichs-t
duhasge-wichs-t
hien/si,hatt/ethatge-wichs-t
mirhatege-wichs-t
dirhatge-wichs-t
sihatege-wichs-t
Futur I
echwäert wichs-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wichs-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwichs-en
dugéifswichs-en
hien/si,hatt/etgéifwichs-en
mirgéifewichs-en
dirgéiftwichs-en
sigéifewichs-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wichs-t
duhssge-wichs-t
hien/si,hatt/ethttge-wichs-t
mirhättege-wichs-t
dirhttge-wichs-t
sihättege-wichs-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwichs!
Plurielwichs-t!
ge-wichs-t
wichs-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-wichs-t
dugëssge-wichs-t
hie/si,hatt/etgëttge-wichs-t
mirgige-wichs-t
dirgittge-wichs-t
sigige-wichs-t
Pass compos
echsige-wichs-t ginn
dubassge-wichs-t ginn
hien/si,hatt/etassge-wichs-t ginn
mirsige-wichs-t ginn
dirsiddge-wichs-t ginn
sisige-wichs-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-wichs-t ginn
duwaarsge-wichs-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-wichs-t ginn
mirwarege-wichs-t ginn
dirwaartge-wichs-t ginn
siwarege-wichs-t ginn
Futur I
echwäert ge-wichs-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wichs-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-wichs-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-wichs-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-wichs-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dropwichs-enuwichs-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles