E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erwiederen
Stammformen erwiederenerwiederterwiedert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerwiederen
duerwieders
hien/si,hatt/eterwiedert
mirerwiederen
direrwiedert
sierwiederen
Pass compos
echhunnerwiedert
duhueserwiedert
hien/si,hatt/ethueterwiedert
mirhunnerwiedert
dirhutterwiedert
sihunnerwiedert
Plus-que-parfait
echhaterwiedert
duhaserwiedert
hien/si,hatt/ethaterwiedert
mirhatenerwiedert
dirhaterwiedert
sihatenerwiedert
Futur I
echwäert erwiederen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erwiedert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwiederen
dugéifserwiederen
hien/si,hatt/etgéiferwiederen
mirgéifenerwiederen
dirgéifterwiederen
sigéifenerwiederen
Conditionnel Pass compos
echhtterwiedert
duhsserwiedert
hien/si,hatt/ethtterwiedert
mirhttenerwiedert
dirhtterwiedert
sihttenerwiedert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererwieder!
Plurielerwiedert!
erwiedert
erwiederen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
wiederen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles