E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wiederen wettern, schimpfen (D)gronder (F)bluster (E)
Stammformen wiederenwiedertgewiedert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiederen
duwieders
hien/si,hatt/etwiedert
mirwiederen
dirwiedert
siwiederen
Pass compos
echhugewiedert
duhuesgewiedert
hien/si,hatt/ethuetgewiedert
mirhugewiedert
dirhuttgewiedert
sihugewiedert
Plus-que-parfait
echhatgewiedert
duhasgewiedert
hien/si,hatt/ethatgewiedert
mirhategewiedert
dirhatgewiedert
sihategewiedert
Futur I
echwäert wiederen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewiedert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwiederen
dugéifswiederen
hien/si,hatt/etgéifwiederen
mirgéifewiederen
dirgéiftwiederen
sigéifewiederen
Conditionnel Pass compos
echhttgewiedert
duhssgewiedert
hien/si,hatt/ethttgewiedert
mirhättegewiedert
dirhttgewiedert
sihättegewiedert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwieder!
Plurielwiedert!
gewiedert
wiederen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles