E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erawiel-en einwhlen (D)
Stammformen erawiel-enwiel-t eranerage-wiel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echwiel-en eran
duwiel-s eran
hien/si,hatt/etwiel-t eran
mirwiel-en eran
dirwiel-t eran
siwiel-en eran
Pass compos
echhunnerage-wiel-t
duhueserage-wiel-t
hien/si,hatt/ethueterage-wiel-t
mirhunnerage-wiel-t
dirhutterage-wiel-t
sihunnerage-wiel-t
Plus-que-parfait
echhaterage-wiel-t
duhaserage-wiel-t
hien/si,hatt/ethaterage-wiel-t
mirhatenerage-wiel-t
dirhaterage-wiel-t
sihatenerage-wiel-t
Modale Futur I
echwäert erawiel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erage-wiel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferawiel-en
dugéifserawiel-en
hien/si,hatt/etgéiferawiel-en
mirgéifenerawiel-en
dirgéifterawiel-en
sigéifenerawiel-en
Conditionnel pass compos
echhtterage-wiel-t
duhsserage-wiel-t
hien/si,hatt/ethtterage-wiel-t
mirhttenerage-wiel-t
dirhtterage-wiel-t
sihttenerage-wiel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiel eran!
Plurielwiel-t eran!
erage-wiel-t
erawiel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnerage-wiel-t
dugësserage-wiel-t
hie/si,hatt/etgëtterage-wiel-t
mirginnerage-wiel-t
dirgitterage-wiel-t
siginnerage-wiel-t
Pass compos
echsinnerage-wiel-t ginn
dubasserage-wiel-t ginn
hien/si,hatt/etasserage-wiel-t ginn
mirsinnerage-wiel-t ginn
dirsidderage-wiel-t ginn
sisinnerage-wiel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarerage-wiel-t ginn
duwaarserage-wiel-t ginn
hien/si,hatt/etwarerage-wiel-t ginn
mirwarenerage-wiel-t ginn
dirwaarterage-wiel-t ginn
siwarenerage-wiel-t ginn
Modale Futur I
echwäert erage-wiel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erage-wiel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erage-wiel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erage-wiel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier erage-wiel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswiel-enerauswiel-enofwiel-enuwiel-enwiel-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles