E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erauswielen auswhlen (D) – slectionner, choisir (F)
Stammformen erauswielenwielt erauserausgewielt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echwielen eraus
duwiels eraus
hien/si,hatt/etwielt eraus
mirwielen eraus
dirwielt eraus
siwielen eraus
Pass compos
echhunnerausgewielt
duhueserausgewielt
hien/si,hatt/ethueterausgewielt
mirhunnerausgewielt
dirhutterausgewielt
sihunnerausgewielt
Plus-que-parfait
echhaterausgewielt
duhaserausgewielt
hien/si,hatt/ethaterausgewielt
mirhatenerausgewielt
dirhaterausgewielt
sihatenerausgewielt
Modale Futur I
echwäert erauswielen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erausgewielt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferauswielen
dugéifserauswielen
hien/si,hatt/etgéiferauswielen
mirgéifenerauswielen
dirgéifterauswielen
sigéifenerauswielen
Conditionnel pass compos
echhtterausgewielt
duhsserausgewielt
hien/si,hatt/ethtterausgewielt
mirhttenerausgewielt
dirhtterausgewielt
sihttenerausgewielt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiel eraus!
Plurielwielt eraus!
erausgewielt
erauswielen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnerausgewielt
dugësserausgewielt
hie/si,hatt/etgëtterausgewielt
mirginnerausgewielt
dirgitterausgewielt
siginnerausgewielt
Pass compos
echsinnerausgewielt ginn
dubasserausgewielt ginn
hien/si,hatt/etasserausgewielt ginn
mirsinnerausgewielt ginn
dirsidderausgewielt ginn
sisinnerausgewielt ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgewielt ginn
duwaarserausgewielt ginn
hien/si,hatt/etwarerausgewielt ginn
mirwarenerausgewielt ginn
dirwaarterausgewielt ginn
siwarenerausgewielt ginn
Modale Futur I
echwäert erausgewielt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erausgewielt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausgewielt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausgewielt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier erausgewielt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswielenerawielenofwielenuwielenwielen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles