E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofwielen abwhlen (D)dmissioner (F)
Stammformen ofwielenwielt ofofgewielt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwielen of
duwiels of
hien/si,hatt/etwielt of
mirwielen of
dirwielt of
siwielen of
Pass compos
echhunnofgewielt
duhuesofgewielt
hien/si,hatt/ethuetofgewielt
mirhunnofgewielt
dirhuttofgewielt
sihunnofgewielt
Plus-que-parfait
echhatofgewielt
duhasofgewielt
hien/si,hatt/ethatofgewielt
mirhatenofgewielt
dirhatofgewielt
sihatenofgewielt
Futur I
echwäert ofwielen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgewielt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofwielen
dugéifsofwielen
hien/si,hatt/etgéifofwielen
mirgéifenofwielen
dirgéiftofwielen
sigéifenofwielen
Conditionnel Pass compos
echhttofgewielt
duhssofgewielt
hien/si,hatt/ethttofgewielt
mirhttenofgewielt
dirhttofgewielt
sihttenofgewielt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiel of!
Plurielwielt of!
ofgewielt
ofwielen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgewielt
dugëssofgewielt
hie/si,hatt/etgëttofgewielt
mirginnofgewielt
dirgittofgewielt
siginnofgewielt
Pass compos
echsinnofgewielt ginn
dubassofgewielt ginn
hien/si,hatt/etassofgewielt ginn
mirsinnofgewielt ginn
dirsiddofgewielt ginn
sisinnofgewielt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgewielt ginn
duwaarsofgewielt ginn
hien/si,hatt/etwarofgewielt ginn
mirwarenofgewielt ginn
dirwaartofgewielt ginn
siwarenofgewielt ginn
Futur I
echwäert ofgewielt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgewielt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgewielt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgewielt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgewielt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswielenerawielenerauswielenuwielenwielen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles