E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wierdeg-en wrdigen (D)rendre hommage (F)dignify (E)
Stammformen wierdeg-enwierdeg-tge-wierdeg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwierdeg-en
duwierdeg-s
hien/si,hatt/etwierdeg-t
mirwierdeg-en
dirwierdeg-t
siwierdeg-en
Pass compos
echhuge-wierdeg-t
duhuesge-wierdeg-t
hien/si,hatt/ethuetge-wierdeg-t
mirhuge-wierdeg-t
dirhuttge-wierdeg-t
sihuge-wierdeg-t
Plus-que-parfait
echhatge-wierdeg-t
duhasge-wierdeg-t
hien/si,hatt/ethatge-wierdeg-t
mirhatege-wierdeg-t
dirhatge-wierdeg-t
sihatege-wierdeg-t
Futur I
echwäert wierdeg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wierdeg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwierdeg-en
dugéifswierdeg-en
hien/si,hatt/etgéifwierdeg-en
mirgéifewierdeg-en
dirgéiftwierdeg-en
sigéifewierdeg-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wierdeg-t
duhssge-wierdeg-t
hien/si,hatt/ethttge-wierdeg-t
mirhättege-wierdeg-t
dirhttge-wierdeg-t
sihättege-wierdeg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierdeg!
Plurielwierdeg-t!
ge-wierdeg-t
wierdeg-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-wierdeg-t
dugëssge-wierdeg-t
hie/si,hatt/etgëttge-wierdeg-t
mirgige-wierdeg-t
dirgittge-wierdeg-t
sigige-wierdeg-t
Pass compos
echsige-wierdeg-t ginn
dubassge-wierdeg-t ginn
hien/si,hatt/etassge-wierdeg-t ginn
mirsige-wierdeg-t ginn
dirsiddge-wierdeg-t ginn
sisige-wierdeg-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-wierdeg-t ginn
duwaarsge-wierdeg-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-wierdeg-t ginn
mirwarege-wierdeg-t ginn
dirwaartge-wierdeg-t ginn
siwarege-wierdeg-t ginn
Futur I
echwäert ge-wierdeg-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wierdeg-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-wierdeg-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-wierdeg-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-wierdeg-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles