E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
alertéieren warnen (D) – alerter (F) – to alert/ caution (E)
Stammformen alertéierenalertéiertalertéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echalertéieren
dualertéiers
hien/si,hatt/etalertéiert
miralertéieren
diralertéiert
sialertéieren
Passé composé
echhunnalertéiert
duhuesalertéiert
hien/si,hatt/ethuetalertéiert
mirhunnalertéiert
dirhuttalertéiert
sihunnalertéiert
Plus-que-parfait
echhatalertéiert
duhasalertéiert
hien/si,hatt/ethatalertéiert
mirhatenalertéiert
dirhatalertéiert
sihatenalertéiert
Futur I
echwäert alertéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert alertéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifalertéieren
dugéifsalertéieren
hien/si,hatt/etgéifalertéieren
mirgéifenalertéieren
dirgéiftalertéieren
sigéifenalertéieren
Conditionnel Passé composé
echhättalertéiert
duhässalertéiert
hien/si,hatt/ethättalertéiert
mirhättenalertéiert
dirhättalertéiert
sihättenalertéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieralertéier!
Plurielalertéiert!
alertéiert
alertéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnalertéiert
dugëssalertéiert
hie/si,hatt/etgëttalertéiert
mirginnalertéiert
dirgittalertéiert
siginnalertéiert
Passé composé
echsinnalertéiert ginn
dubassalertéiert ginn
hien/si,hatt/etassalertéiert ginn
mirsinnalertéiert ginn
dirsiddalertéiert ginn
sisinnalertéiert ginn
Plus-que-parfait
echwaralertéiert ginn
duwaarsalertéiert ginn
hien/si,hatt/etwaralertéiert ginn
mirwarenalertéiert ginn
dirwaartalertéiert ginn
siwarenalertéiert ginn
Futur I
echwäert alertéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert alertéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif alertéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif alertéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier alertéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles