E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wiergen wrgen (D)trangler (F)choke, suffocate (E)
Stammformen wiergenwiergtgewiergt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiergen
duwiergs
hien/si,hatt/etwiergt
mirwiergen
dirwiergt
siwiergen
Pass compos
echhugewiergt
duhuesgewiergt
hien/si,hatt/ethuetgewiergt
mirhugewiergt
dirhuttgewiergt
sihugewiergt
Plus-que-parfait
echhatgewiergt
duhasgewiergt
hien/si,hatt/ethatgewiergt
mirhategewiergt
dirhatgewiergt
sihategewiergt
Futur I
echwäert wiergen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewiergt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwiergen
dugéifswiergen
hien/si,hatt/etgéifwiergen
mirgéifewiergen
dirgéiftwiergen
sigéifewiergen
Conditionnel Pass compos
echhttgewiergt
duhssgewiergt
hien/si,hatt/ethttgewiergt
mirhättegewiergt
dirhttgewiergt
sihättegewiergt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierg!
Plurielwiergt!
gewiergt
wiergen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauswiergenerwiergenofwiergen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles