E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sech auswierken sich auswirken (D) – se rpercuter sur (F)
Stammformen sech auswierkenwierkt sech ausausgewierkt sech
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echwierke mech aus
duwierks dech aus
hien/si,hatt/etwierkt sech aus
mirwierken eis aus
dirwierkt iech aus
siwierke sech aus
Pass compos
echhumechausgewierkt
duhuesdechausgewierkt
hien/si,hatt/ethuetsechausgewierkt
mirhunneisausgewierkt
dirhuttiechausgewierkt
sihusechausgewierkt
Plus-que-parfait
echhatmechausgewierkt
duhasdechausgewierkt
hien/si,hatt/ethatsechausgewierkt
mirhateneisausgewierkt
dirhatiechausgewierkt
sihatesechausgewierkt
Modale Futur I
echwäert auswierken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgewierkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauswierken
dugéifsauswierken
hien/si,hatt/etgéifauswierken
mirgéifenauswierken
dirgéiftauswierken
sigéifenauswierken
Conditionnel pass compos
echhttmechausgewierkt
duhssdechausgewierkt
hien/si,hatt/ethttsechausgewierkt
mirhtteneisausgewierkt
dirhttiechausgewierkt
sihättesechausgewierkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierk dech aus!
Plurielwierkt iech aus!
ausgewierkt
auswierken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awierkenbewierkenmatwierkennowierkenwierken
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles