E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matwierken mitwirken (D)
Stammformen matwierkenwierkt matmatgewierkt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echwierke mat
duwierks mat
hien/si,hatt/etwierkt mat
mirwierke mat
dirwierkt mat
siwierke mat
Pass compos
echhumatgewierkt
duhuesmatgewierkt
hien/si,hatt/ethuetmatgewierkt
mirhumatgewierkt
dirhuttmatgewierkt
sihumatgewierkt
Plus-que-parfait
echhatmatgewierkt
duhasmatgewierkt
hien/si,hatt/ethatmatgewierkt
mirhatematgewierkt
dirhatmatgewierkt
sihatematgewierkt
Modale Futur I
echwäert matwierken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert matgewierkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatwierken
dugéifsmatwierken
hien/si,hatt/etgéifmatwierken
mirgéifematwierken
dirgéiftmatwierken
sigéifematwierken
Conditionnel pass compos
echhttmatgewierkt
duhssmatgewierkt
hien/si,hatt/ethttmatgewierkt
mirhättematgewierkt
dirhttmatgewierkt
sihättematgewierkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierk mat!
Plurielwierkt mat!
matgewierkt
matwierken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awierkenauswierkenbewierkennowierkenwierken
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles