E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matwierk-en mitwirken (D)
Stammformen matwierk-enwierk-t matmatge-wierk-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwierk-e mat
duwierk-s mat
hien/si,hatt/etwierk-t mat
mirwierk-e mat
dirwierk-t mat
siwierk-e mat
Pass compos
echhumatge-wierk-t
duhuesmatge-wierk-t
hien/si,hatt/ethuetmatge-wierk-t
mirhumatge-wierk-t
dirhuttmatge-wierk-t
sihumatge-wierk-t
Plus-que-parfait
echhatmatge-wierk-t
duhasmatge-wierk-t
hien/si,hatt/ethatmatge-wierk-t
mirhatematge-wierk-t
dirhatmatge-wierk-t
sihatematge-wierk-t
Futur I
echwäert matwierk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-wierk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatwierk-en
dugéifsmatwierk-en
hien/si,hatt/etgéifmatwierk-en
mirgéifematwierk-en
dirgéiftmatwierk-en
sigéifematwierk-en
Conditionnel Pass compos
echhttmatge-wierk-t
duhssmatge-wierk-t
hien/si,hatt/ethttmatge-wierk-t
mirhättematge-wierk-t
dirhttmatge-wierk-t
sihättematge-wierk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierk mat!
Plurielwierk-t mat!
matge-wierk-t
matwierk-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awierk-enauswierk-enbewierk-ennowierk-enwierk-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles