E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wierken wirken (D)avoir (de l')effet, agir (F)take effect, act (E)
Stammformen wierkenwierktgewierkt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwierken
duwierks
hien/si,hatt/etwierkt
mirwierken
dirwierkt
siwierken
Pass compos
echhugewierkt
duhuesgewierkt
hien/si,hatt/ethuetgewierkt
mirhugewierkt
dirhuttgewierkt
sihugewierkt
Plus-que-parfait
echhatgewierkt
duhasgewierkt
hien/si,hatt/ethatgewierkt
mirhategewierkt
dirhatgewierkt
sihategewierkt
Futur I
echwäert wierken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewierkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwierken
dugéifswierken
hien/si,hatt/etgéifwierken
mirgéifewierken
dirgéiftwierken
sigéifewierken
Conditionnel Pass compos
echhttgewierkt
duhssgewierkt
hien/si,hatt/ethttgewierkt
mirhättegewierkt
dirhttgewierkt
sihättegewierkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierk!
Plurielwierkt!
gewierkt
wierken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awierkenauswierkenbewierkenmatwierkennowierken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles