E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erwiermen erwrmen (D)chauffer (F)
Stammformen erwiermenerwiermterwiermt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerwiermen
duerwierms
hien/si,hatt/eterwiermt
mirerwiermen
direrwiermt
sierwiermen
Pass compos
echhunnerwiermt
duhueserwiermt
hien/si,hatt/ethueterwiermt
mirhunnerwiermt
dirhutterwiermt
sihunnerwiermt
Plus-que-parfait
echhaterwiermt
duhaserwiermt
hien/si,hatt/ethaterwiermt
mirhatenerwiermt
dirhaterwiermt
sihatenerwiermt
Futur I
echwäert erwiermen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erwiermt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwiermen
dugéifserwiermen
hien/si,hatt/etgéiferwiermen
mirgéifenerwiermen
dirgéifterwiermen
sigéifenerwiermen
Conditionnel Pass compos
echhtterwiermt
duhsserwiermt
hien/si,hatt/ethtterwiermt
mirhttenerwiermt
dirhtterwiermt
sihttenerwiermt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererwierm!
Plurielerwiermt!
erwiermt
erwiermen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerwiermt
dugësserwiermt
hie/si,hatt/etgëtterwiermt
mirginnerwiermt
dirgitterwiermt
siginnerwiermt
Pass compos
echsinnerwiermt ginn
dubasserwiermt ginn
hien/si,hatt/etasserwiermt ginn
mirsinnerwiermt ginn
dirsidderwiermt ginn
sisinnerwiermt ginn
Plus-que-parfait
echwarerwiermt ginn
duwaarserwiermt ginn
hien/si,hatt/etwarerwiermt ginn
mirwarenerwiermt ginn
dirwaarterwiermt ginn
siwarenerwiermt ginn
Futur I
echwäert erwiermt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erwiermt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erwiermt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erwiermt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erwiermt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opwiermenuwiermenwiermen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles