E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
däischteren dunkeln (D) – assombrir (F) – to darken (E)
Stammformen däischterendäischtertgedäischtert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdäischteren
dudäischters
hien/si,hatt/etdäischtert
mirdäischteren
dirdäischtert
sidäischteren
Passé composé
echhugedäischtert
duhuesgedäischtert
hien/si,hatt/ethuetgedäischtert
mirhugedäischtert
dirhuttgedäischtert
sihugedäischtert
Plus-que-parfait
echhatgedäischtert
duhasgedäischtert
hien/si,hatt/ethatgedäischtert
mirhategedäischtert
dirhatgedäischtert
sihategedäischtert
Futur I
echwäert däischteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedäischtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdäischteren
dugéifsdäischteren
hien/si,hatt/etgéifdäischteren
mirgéifendäischteren
dirgéiftdäischteren
sigéifendäischteren
Conditionnel Passé composé
echhättgedäischtert
duhässgedäischtert
hien/si,hatt/ethättgedäischtert
mirhättegedäischtert
dirhättgedäischtert
sihättegedäischtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdäischter!
Plurieldäischtert!
gedäischtert
däischteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles