E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mwiesselen umwechseln (D)
Stammformen mwiesselenwiesselt mmgewiesselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiesselen m
duwiessels m
hien/si,hatt/etwiesselt m
mirwiesselen m
dirwiesselt m
siwiesselen m
Pass compos
echhunnmgewiesselt
duhuesmgewiesselt
hien/si,hatt/ethuetmgewiesselt
mirhunnmgewiesselt
dirhuttmgewiesselt
sihunnmgewiesselt
Plus-que-parfait
echhatmgewiesselt
duhasmgewiesselt
hien/si,hatt/ethatmgewiesselt
mirhatenmgewiesselt
dirhatmgewiesselt
sihatenmgewiesselt
Futur I
echwäert mwiesselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgewiesselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmwiesselen
dugéifsmwiesselen
hien/si,hatt/etgéifmwiesselen
mirgéifenmwiesselen
dirgéiftmwiesselen
sigéifenmwiesselen
Conditionnel Pass compos
echhttmgewiesselt
duhssmgewiesselt
hien/si,hatt/ethttmgewiesselt
mirhttenmgewiesselt
dirhttmgewiesselt
sihttenmgewiesselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiessel m!
Plurielwiesselt m!
mgewiesselt
mwiesselen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmgewiesselt
dugëssmgewiesselt
hie/si,hatt/etgëttmgewiesselt
mirginnmgewiesselt
dirgittmgewiesselt
siginnmgewiesselt
Pass compos
echsinnmgewiesselt ginn
dubassmgewiesselt ginn
hien/si,hatt/etassmgewiesselt ginn
mirsinnmgewiesselt ginn
dirsiddmgewiesselt ginn
sisinnmgewiesselt ginn
Plus-que-parfait
echwarmgewiesselt ginn
duwaarsmgewiesselt ginn
hien/si,hatt/etwarmgewiesselt ginn
mirwarenmgewiesselt ginn
dirwaartmgewiesselt ginn
siwarenmgewiesselt ginn
Futur I
echwäert mgewiesselt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgewiesselt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mgewiesselt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mgewiesselt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mgewiesselt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awiesselenauswiesselenofwiesselenwiesselen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles