E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mwiessel-en umwechseln (D)
Stammformen mwiessel-enwiessel-t mmge-wiessel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiessel-en m
duwiessel-s m
hien/si,hatt/etwiessel-t m
mirwiessel-en m
dirwiessel-t m
siwiessel-en m
Pass compos
echhunnmge-wiessel-t
duhuesmge-wiessel-t
hien/si,hatt/ethuetmge-wiessel-t
mirhunnmge-wiessel-t
dirhuttmge-wiessel-t
sihunnmge-wiessel-t
Plus-que-parfait
echhatmge-wiessel-t
duhasmge-wiessel-t
hien/si,hatt/ethatmge-wiessel-t
mirhatenmge-wiessel-t
dirhatmge-wiessel-t
sihatenmge-wiessel-t
Futur I
echwäert mwiessel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-wiessel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmwiessel-en
dugéifsmwiessel-en
hien/si,hatt/etgéifmwiessel-en
mirgéifenmwiessel-en
dirgéiftmwiessel-en
sigéifenmwiessel-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-wiessel-t
duhssmge-wiessel-t
hien/si,hatt/ethttmge-wiessel-t
mirhttenmge-wiessel-t
dirhttmge-wiessel-t
sihttenmge-wiessel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiessel m!
Plurielwiessel-t m!
mge-wiessel-t
mwiessel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmge-wiessel-t
dugëssmge-wiessel-t
hie/si,hatt/etgëttmge-wiessel-t
mirginnmge-wiessel-t
dirgittmge-wiessel-t
siginnmge-wiessel-t
Pass compos
echsinnmge-wiessel-t ginn
dubassmge-wiessel-t ginn
hien/si,hatt/etassmge-wiessel-t ginn
mirsinnmge-wiessel-t ginn
dirsiddmge-wiessel-t ginn
sisinnmge-wiessel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmge-wiessel-t ginn
duwaarsmge-wiessel-t ginn
hien/si,hatt/etwarmge-wiessel-t ginn
mirwarenmge-wiessel-t ginn
dirwaartmge-wiessel-t ginn
siwarenmge-wiessel-t ginn
Futur I
echwäert mge-wiessel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-wiessel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mge-wiessel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mge-wiessel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mge-wiessel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awiessel-enauswiessel-enofwiessel-enwiessel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles