E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wiesselen wechseln (D)changer (F)change (E)
Stammformen wiesselenwiesseltgewiesselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiesselen
duwiessels
hien/si,hatt/etwiesselt
mirwiesselen
dirwiesselt
siwiesselen
Pass compos
echhugewiesselt
duhuesgewiesselt
hien/si,hatt/ethuetgewiesselt
mirhugewiesselt
dirhuttgewiesselt
sihugewiesselt
Plus-que-parfait
echhatgewiesselt
duhasgewiesselt
hien/si,hatt/ethatgewiesselt
mirhategewiesselt
dirhatgewiesselt
sihategewiesselt
Futur I
echwäert wiesselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewiesselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwiesselen
dugéifswiesselen
hien/si,hatt/etgéifwiesselen
mirgéifewiesselen
dirgéiftwiesselen
sigéifewiesselen
Conditionnel Pass compos
echhttgewiesselt
duhssgewiesselt
hien/si,hatt/ethttgewiesselt
mirhättegewiesselt
dirhttgewiesselt
sihättegewiesselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiessel!
Plurielwiesselt!
gewiesselt
wiesselen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigewiesselt
dugëssgewiesselt
hie/si,hatt/etgëttgewiesselt
mirgigewiesselt
dirgittgewiesselt
sigigewiesselt
Pass compos
echsigewiesselt ginn
dubassgewiesselt ginn
hien/si,hatt/etassgewiesselt ginn
mirsigewiesselt ginn
dirsiddgewiesselt ginn
sisigewiesselt ginn
Plus-que-parfait
echwargewiesselt ginn
duwaarsgewiesselt ginn
hien/si,hatt/etwargewiesselt ginn
mirwaregewiesselt ginn
dirwaartgewiesselt ginn
siwaregewiesselt ginn
Futur I
echwäert gewiesselt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewiesselt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gewiesselt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gewiesselt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gewiesselt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awiesselenauswiesselenmwiesselenofwiesselen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles