E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verdäitlechen verdeutlichen (D)élucider (F)to make sth. clear (E)
Stammformen verdäitlechenverdäitlechtverdäitlecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverdäitlechen
duverdäitlechs
hien/si,hatt/etverdäitlecht
mirverdäitlechen
dirverdäitlecht
siverdäitlechen
Passé composé
echhuverdäitlecht
duhuesverdäitlecht
hien/si,hatt/ethuetverdäitlecht
mirhuverdäitlecht
dirhuttverdäitlecht
sihuverdäitlecht
Plus-que-parfait
echhatverdäitlecht
duhasverdäitlecht
hien/si,hatt/ethatverdäitlecht
mirhateverdäitlecht
dirhatverdäitlecht
sihateverdäitlecht
Futur I
echwäert verdäitlechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdäitlecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdäitlechen
dugéifsverdäitlechen
hien/si,hatt/etgéifverdäitlechen
mirgéifeverdäitlechen
dirgéiftverdäitlechen
sigéifeverdäitlechen
Conditionnel Passé composé
echhättverdäitlecht
duhässverdäitlecht
hien/si,hatt/ethättverdäitlecht
mirhätteverdäitlecht
dirhättverdäitlecht
sihätteverdäitlecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdäitlech!
Plurielverdäitlecht!
verdäitlecht
verdäitlechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverdäitlecht
dugëssverdäitlecht
hie/si,hatt/etgëttverdäitlecht
mirgiverdäitlecht
dirgittverdäitlecht
sigiverdäitlecht
Passé composé
echsiverdäitlecht ginn
dubassverdäitlecht ginn
hien/si,hatt/etassverdäitlecht ginn
mirsiverdäitlecht ginn
dirsiddverdäitlecht ginn
sisiverdäitlecht ginn
Plus-que-parfait
echwarverdäitlecht ginn
duwaarsverdäitlecht ginn
hien/si,hatt/etwarverdäitlecht ginn
mirwareverdäitlecht ginn
dirwaartverdäitlecht ginn
siwareverdäitlecht ginn
Futur I
echwäert verdäitlecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdäitlecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verdäitlecht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verdäitlecht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verdäitlecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles