E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofwimmelen abwimmeln (D) – renvoyer (F) – get rid of (E)
Stammformen ofwimmelenwimmelt ofofgewimmelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echwimmelen of
duwimmels of
hien/si,hatt/etwimmelt of
mirwimmelen of
dirwimmelt of
siwimmelen of
Pass compos
echhunnofgewimmelt
duhuesofgewimmelt
hien/si,hatt/ethuetofgewimmelt
mirhunnofgewimmelt
dirhuttofgewimmelt
sihunnofgewimmelt
Plus-que-parfait
echhatofgewimmelt
duhasofgewimmelt
hien/si,hatt/ethatofgewimmelt
mirhatenofgewimmelt
dirhatofgewimmelt
sihatenofgewimmelt
Modale Futur I
echwäert ofwimmelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofgewimmelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofwimmelen
dugéifsofwimmelen
hien/si,hatt/etgéifofwimmelen
mirgéifenofwimmelen
dirgéiftofwimmelen
sigéifenofwimmelen
Conditionnel pass compos
echhttofgewimmelt
duhssofgewimmelt
hien/si,hatt/ethttofgewimmelt
mirhttenofgewimmelt
dirhttofgewimmelt
sihttenofgewimmelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwimmel of!
Plurielwimmelt of!
ofgewimmelt
ofwimmelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnofgewimmelt
dugëssofgewimmelt
hie/si,hatt/etgëttofgewimmelt
mirginnofgewimmelt
dirgittofgewimmelt
siginnofgewimmelt
Pass compos
echsinnofgewimmelt ginn
dubassofgewimmelt ginn
hien/si,hatt/etassofgewimmelt ginn
mirsinnofgewimmelt ginn
dirsiddofgewimmelt ginn
sisinnofgewimmelt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgewimmelt ginn
duwaarsofgewimmelt ginn
hien/si,hatt/etwarofgewimmelt ginn
mirwarenofgewimmelt ginn
dirwaartofgewimmelt ginn
siwarenofgewimmelt ginn
Modale Futur I
echwäert ofgewimmelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofgewimmelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgewimmelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgewimmelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ofgewimmelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
wimmelen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles