E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entwinnen entwhnen (D) – dshabituer (F) – wean (E)
Stammformen entwinnenentwinntentwinnt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentwinnen
duentwinns
hien/si,hatt/etentwinnt
mirentwinnen
direntwinnt
sientwinnen
Pass compos
echhunnentwinnt
duhuesentwinnt
hien/si,hatt/ethuetentwinnt
mirhunnentwinnt
dirhuttentwinnt
sihunnentwinnt
Plus-que-parfait
echhatentwinnt
duhasentwinnt
hien/si,hatt/ethatentwinnt
mirhatenentwinnt
dirhatentwinnt
sihatenentwinnt
Futur I
echwäert entwinnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entwinnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentwinnen
dugéifsentwinnen
hien/si,hatt/etgéifentwinnen
mirgéifenentwinnen
dirgéiftentwinnen
sigéifenentwinnen
Conditionnel Pass compos
echhttentwinnt
duhssentwinnt
hien/si,hatt/ethttentwinnt
mirhttenentwinnt
dirhttentwinnt
sihttenentwinnt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentwinn!
Plurielentwinnt!
entwinnt
entwinnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnentwinnt
dugëssentwinnt
hie/si,hatt/etgëttentwinnt
mirginnentwinnt
dirgittentwinnt
siginnentwinnt
Pass compos
echsinnentwinnt ginn
dubassentwinnt ginn
hien/si,hatt/etassentwinnt ginn
mirsinnentwinnt ginn
dirsiddentwinnt ginn
sisinnentwinnt ginn
Plus-que-parfait
echwarentwinnt ginn
duwaarsentwinnt ginn
hien/si,hatt/etwarentwinnt ginn
mirwarenentwinnt ginn
dirwaartentwinnt ginn
siwarenentwinnt ginn
Futur I
echwäert entwinnt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entwinnt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif entwinnt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif entwinnt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier entwinnt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gewinnenugewinnen uwinnenverwinnenwinnen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles