E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verwinnen verwhnen (D) – gter (F) – cosset (E)
Stammformen verwinnenverwinntverwinnt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echverwinnen
duverwinns
hien/si,hatt/etverwinnt
mirverwinnen
dirverwinnt
siverwinnen
Pass compos
echhuverwinnt
duhuesverwinnt
hien/si,hatt/ethuetverwinnt
mirhuverwinnt
dirhuttverwinnt
sihuverwinnt
Plus-que-parfait
echhatverwinnt
duhasverwinnt
hien/si,hatt/ethatverwinnt
mirhateverwinnt
dirhatverwinnt
sihateverwinnt
Modale Futur I
echwäert verwinnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verwinnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverwinnen
dugéifsverwinnen
hien/si,hatt/etgéifverwinnen
mirgéifeverwinnen
dirgéiftverwinnen
sigéifeverwinnen
Conditionnel pass compos
echhttverwinnt
duhssverwinnt
hien/si,hatt/ethttverwinnt
mirhätteverwinnt
dirhttverwinnt
sihätteverwinnt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverwinn!
Plurielverwinnt!
verwinnt
verwinnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiverwinnt
dugëssverwinnt
hie/si,hatt/etgëttverwinnt
mirgiverwinnt
dirgittverwinnt
sigiverwinnt
Pass compos
echsiverwinnt ginn
dubassverwinnt ginn
hien/si,hatt/etassverwinnt ginn
mirsiverwinnt ginn
dirsiddverwinnt ginn
sisiverwinnt ginn
Plus-que-parfait
echwarverwinnt ginn
duwaarsverwinnt ginn
hien/si,hatt/etwarverwinnt ginn
mirwareverwinnt ginn
dirwaartverwinnt ginn
siwareverwinnt ginn
Modale Futur I
echwäert verwinnt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verwinnt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verwinnt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verwinnt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier verwinnt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entwinnengewinnenugewinnen uwinnenwinnen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles