E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
winnen gewhnen (D)habituer (F)accustom (E)
Stammformen winnenwinntgewinnt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwinnen
duwinns
hien/si,hatt/etwinnt
mirwinnen
dirwinnt
siwinnen
Pass compos
echhugewinnt
duhuesgewinnt
hien/si,hatt/ethuetgewinnt
mirhugewinnt
dirhuttgewinnt
sihugewinnt
Plus-que-parfait
echhatgewinnt
duhasgewinnt
hien/si,hatt/ethatgewinnt
mirhategewinnt
dirhatgewinnt
sihategewinnt
Futur I
echwäert winnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewinnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwinnen
dugéifswinnen
hien/si,hatt/etgéifwinnen
mirgéifewinnen
dirgéiftwinnen
sigéifewinnen
Conditionnel Pass compos
echhttgewinnt
duhssgewinnt
hien/si,hatt/ethttgewinnt
mirhättegewinnt
dirhttgewinnt
sihättegewinnt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwinn!
Plurielwinnt!
gewinnt
winnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigewinnt
dugëssgewinnt
hie/si,hatt/etgëttgewinnt
mirgigewinnt
dirgittgewinnt
sigigewinnt
Pass compos
echsigewinnt ginn
dubassgewinnt ginn
hien/si,hatt/etassgewinnt ginn
mirsigewinnt ginn
dirsiddgewinnt ginn
sisigewinnt ginn
Plus-que-parfait
echwargewinnt ginn
duwaarsgewinnt ginn
hien/si,hatt/etwargewinnt ginn
mirwaregewinnt ginn
dirwaartgewinnt ginn
siwaregewinnt ginn
Futur I
echwäert gewinnt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewinnt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gewinnt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gewinnt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gewinnt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entwinnengewinnenugewinnen uwinnenverwinnen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles