E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
witter-en
Stammformen witter-enwitter-tge-witter-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwitter-en
duwitter-s
hien/si,hatt/etwitter-t
mirwitter-en
dirwitter-t
siwitter-en
Pass compos
echhuge-witter-t
duhuesge-witter-t
hien/si,hatt/ethuetge-witter-t
mirhuge-witter-t
dirhuttge-witter-t
sihuge-witter-t
Plus-que-parfait
echhatge-witter-t
duhasge-witter-t
hien/si,hatt/ethatge-witter-t
mirhatege-witter-t
dirhatge-witter-t
sihatege-witter-t
Futur I
echwäert witter-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-witter-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwitter-en
dugéifswitter-en
hien/si,hatt/etgéifwitter-en
mirgéifewitter-en
dirgéiftwitter-en
sigéifewitter-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-witter-t
duhssge-witter-t
hien/si,hatt/ethttge-witter-t
mirhättege-witter-t
dirhttge-witter-t
sihättege-witter-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwitter!
Plurielwitter-t!
ge-witter-t
witter-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-witter-t
dugëssge-witter-t
hie/si,hatt/etgëttge-witter-t
mirgige-witter-t
dirgittge-witter-t
sigige-witter-t
Pass compos
echsige-witter-t ginn
dubassge-witter-t ginn
hien/si,hatt/etassge-witter-t ginn
mirsige-witter-t ginn
dirsiddge-witter-t ginn
sisige-witter-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-witter-t ginn
duwaarsge-witter-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-witter-t ginn
mirwarege-witter-t ginn
dirwaartge-witter-t ginn
siwarege-witter-t ginn
Futur I
echwäert ge-witter-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-witter-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-witter-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-witter-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-witter-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verwitter-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles