E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erauswoen herauswagen (D) – venture out (E)
Stammformen erauswoenwot erauserausgewot
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwoen eraus
duwos eraus
hien/si,hatt/etwot eraus
mirwoen eraus
dirwot eraus
siwoen eraus
Pass compos
echhunnerausgewot
duhueserausgewot
hien/si,hatt/ethueterausgewot
mirhunnerausgewot
dirhutterausgewot
sihunnerausgewot
Plus-que-parfait
echhaterausgewot
duhaserausgewot
hien/si,hatt/ethaterausgewot
mirhatenerausgewot
dirhaterausgewot
sihatenerausgewot
Futur I
echwäert erauswoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgewot hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferauswoen
dugéifserauswoen
hien/si,hatt/etgéiferauswoen
mirgéifenerauswoen
dirgéifterauswoen
sigéifenerauswoen
Conditionnel Pass compos
echhtterausgewot
duhsserausgewot
hien/si,hatt/ethtterausgewot
mirhttenerausgewot
dirhtterausgewot
sihttenerausgewot
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwo eraus!
Plurielwot eraus!
erausgewot
erauswoen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerausgewot
dugësserausgewot
hie/si,hatt/etgëtterausgewot
mirginnerausgewot
dirgitterausgewot
siginnerausgewot
Pass compos
echsinnerausgewot ginn
dubasserausgewot ginn
hien/si,hatt/etasserausgewot ginn
mirsinnerausgewot ginn
dirsidderausgewot ginn
sisinnerausgewot ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgewot ginn
duwaarserausgewot ginn
hien/si,hatt/etwarerausgewot ginn
mirwarenerausgewot ginn
dirwaarterausgewot ginn
siwarenerausgewot ginn
Futur I
echwäert erausgewot ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgewot gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausgewot
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausgewot ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erausgewot ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
druwoenerawoeneruwoenwoen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles