E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausdäitschen ausdeutschen (D) – dégermaniser (F)
Stammformen ausdäitschendäitscht ausausgedäitscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdäitschen aus
dudäitschs aus
hien/si,hatt/etdäitscht aus
mirdäitschen aus
dirdäitscht aus
siverdäitschen aus
Passé composé
echhunnausgedäitscht
duhuesausgedäitscht
hien/si,hatt/ethuetausgedäitscht
mirhunnausgedäitscht
dirhuttausgedäitscht
sihunnausgedäitscht
Plus-que-parfait
echhatausgedäitscht
duhasausgedäitscht
hien/si,hatt/ethatausgedäitscht
mirhatenausgedäitscht
dirhatausgedäitscht
sihatenausgedäitscht
Futur I
echwäert ausdäitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgedäitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausdäitschen
dugéifsausdäitschen
hien/si,hatt/etgéifausdäitschen
mirgéifenausdäitschen
dirgéiftausdäitschen
sigéifenausdäitschen
Conditionnel Passé composé
echhättausgedäitscht
duhässausgedäitscht
hien/si,hatt/ethättausgedäitscht
mirhättenausgedäitscht
dirhättausgedäitscht
sihättenausgedäitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdäitsch aus!
Plurieldäitscht aus!
ausgedäitscht
ausdäitschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausgedäitscht
dugëssausgedäitscht
hie/si,hatt/etgëttausgedäitscht
mirginnausgedäitscht
dirgittausgedäitscht
siginnausgedäitscht
Passé composé
echsinnausgedäitscht ginn
dubassausgedäitscht ginn
hien/si,hatt/etassausgedäitscht ginn
mirsinnausgedäitscht ginn
dirsiddausgedäitscht ginn
sisinnausgedäitscht ginn
Plus-que-parfait
echwarausgedäitscht ginn
duwaarsausgedäitscht ginn
hien/si,hatt/etwarausgedäitscht ginn
mirwarenausgedäitscht ginn
dirwaartausgedäitscht ginn
siwarenausgedäitscht ginn
Futur I
echwäert ausgedäitscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgedäitscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausgedäitscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausgedäitscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausgedäitscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andäitschenverdäitschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles