E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausdäitsch-en ausdeutschen (D)dégermaniser (F)
Stammformen ausdäitsch-endäitsch-t ausausge-däitsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdäitsch-en aus
dudäitsch-s aus
hien/si,hatt/etdäitsch-t aus
mirdäitsch-en aus
dirdäitsch-t aus
siver-däitsch-en aus
Passé composé
echhunnausge-däitsch-t
duhuesausge-däitsch-t
hien/si,hatt/ethuetausge-däitsch-t
mirhunnausge-däitsch-t
dirhuttausge-däitsch-t
sihunnausge-däitsch-t
Plus-que-parfait
echhatausge-däitsch-t
duhasausge-däitsch-t
hien/si,hatt/ethatausge-däitsch-t
mirhatenausge-däitsch-t
dirhatausge-däitsch-t
sihatenausge-däitsch-t
Futur I
echwäert ausdäitsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-däitsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausdäitsch-en
dugéifsausdäitsch-en
hien/si,hatt/etgéifausdäitsch-en
mirgéifenausdäitsch-en
dirgéiftausdäitsch-en
sigéifenausdäitsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-däitsch-t
duhässausge-däitsch-t
hien/si,hatt/ethättausge-däitsch-t
mirhättenausge-däitsch-t
dirhättausge-däitsch-t
sihättenausge-däitsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdäitsch aus!
Plurieldäitsch-t aus!
ausge-däitsch-t
ausdäitsch-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausge-däitsch-t
dugëssausge-däitsch-t
hie/si,hatt/etgëttausge-däitsch-t
mirginnausge-däitsch-t
dirgittausge-däitsch-t
siginnausge-däitsch-t
Passé composé
echsinnausge-däitsch-t ginn
dubassausge-däitsch-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-däitsch-t ginn
mirsinnausge-däitsch-t ginn
dirsiddausge-däitsch-t ginn
sisinnausge-däitsch-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-däitsch-t ginn
duwaarsausge-däitsch-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-däitsch-t ginn
mirwarenausge-däitsch-t ginn
dirwaartausge-däitsch-t ginn
siwarenausge-däitsch-t ginn
Futur I
echwäert ausge-däitsch-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-däitsch-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausge-däitsch-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausge-däitsch-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausge-däitsch-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andäitsch-enverdäitsch-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles