E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wucheren wuchern (D)prolifrer (F)sprawl, proliferate (E)
Stammformen wucherenwuchertgewuchert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwucheren
duwuchers
hien/si,hatt/etwuchert
mirwucheren
dirwuchert
siwucheren
Pass compos
echhugewuchert
duhuesgewuchert
hien/si,hatt/ethuetgewuchert
mirhugewuchert
dirhuttgewuchert
sihugewuchert
Plus-que-parfait
echhatgewuchert
duhasgewuchert
hien/si,hatt/ethatgewuchert
mirhategewuchert
dirhatgewuchert
sihategewuchert
Futur I
echwäert wucheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewuchert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwucheren
dugéifswucheren
hien/si,hatt/etgéifwucheren
mirgéifewucheren
dirgéiftwucheren
sigéifewucheren
Conditionnel Pass compos
echhttgewuchert
duhssgewuchert
hien/si,hatt/ethttgewuchert
mirhättegewuchert
dirhttgewuchert
sihättegewuchert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwucher!
Plurielwuchert!
gewuchert
wucheren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles