E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wucher-en wuchern (D)prolifrer (F)sprawl, proliferate (E)
Stammformen wucher-enwucher-tge-wucher-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwucher-en
duwucher-s
hien/si,hatt/etwucher-t
mirwucher-en
dirwucher-t
siwucher-en
Pass compos
echhuge-wucher-t
duhuesge-wucher-t
hien/si,hatt/ethuetge-wucher-t
mirhuge-wucher-t
dirhuttge-wucher-t
sihuge-wucher-t
Plus-que-parfait
echhatge-wucher-t
duhasge-wucher-t
hien/si,hatt/ethatge-wucher-t
mirhatege-wucher-t
dirhatge-wucher-t
sihatege-wucher-t
Futur I
echwäert wucher-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wucher-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwucher-en
dugéifswucher-en
hien/si,hatt/etgéifwucher-en
mirgéifewucher-en
dirgéiftwucher-en
sigéifewucher-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wucher-t
duhssge-wucher-t
hien/si,hatt/ethttge-wucher-t
mirhättege-wucher-t
dirhttge-wucher-t
sihättege-wucher-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwucher!
Plurielwucher-t!
ge-wucher-t
wucher-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles