E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wudderen beschftigt, in Bewegung sein (D)re actif, travailler vigoureusement (F)
Stammformen wudderenwuddertgewuddert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwudderen
duwudders
hien/si,hatt/etwuddert
mirwudderen
dirwuddert
siwudderen
Pass compos
echhugewuddert
duhuesgewuddert
hien/si,hatt/ethuetgewuddert
mirhugewuddert
dirhuttgewuddert
sihugewuddert
Plus-que-parfait
echhatgewuddert
duhasgewuddert
hien/si,hatt/ethatgewuddert
mirhategewuddert
dirhatgewuddert
sihategewuddert
Futur I
echwäert wudderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewuddert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwudderen
dugéifswudderen
hien/si,hatt/etgéifwudderen
mirgéifewudderen
dirgéiftwudderen
sigéifewudderen
Conditionnel Pass compos
echhttgewuddert
duhssgewuddert
hien/si,hatt/ethttgewuddert
mirhättegewuddert
dirhttgewuddert
sihättegewuddert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwudder!
Plurielwuddert!
gewuddert
wudderen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles