E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wuermen wurmen, Sorgen machen (D)proccuper, miner (F)
Stammformen wuermenwuermtgewuermt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuermen
duwuerms
hien/si,hatt/etwuermt
mirwuermen
dirwuermt
siwuermen
Pass compos
echhugewuermt
duhuesgewuermt
hien/si,hatt/ethuetgewuermt
mirhugewuermt
dirhuttgewuermt
sihugewuermt
Plus-que-parfait
echhatgewuermt
duhasgewuermt
hien/si,hatt/ethatgewuermt
mirhategewuermt
dirhatgewuermt
sihategewuermt
Futur I
echwäert wuermen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewuermt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwuermen
dugéifswuermen
hien/si,hatt/etgéifwuermen
mirgéifewuermen
dirgéiftwuermen
sigéifewuermen
Conditionnel Pass compos
echhttgewuermt
duhssgewuermt
hien/si,hatt/ethttgewuermt
mirhättegewuermt
dirhttgewuermt
sihättegewuermt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuerm!
Plurielwuermt!
gewuermt
wuermen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigewuermt
dugëssgewuermt
hie/si,hatt/etgëttgewuermt
mirgigewuermt
dirgittgewuermt
sigigewuermt
Pass compos
echsigewuermt ginn
dubassgewuermt ginn
hien/si,hatt/etassgewuermt ginn
mirsigewuermt ginn
dirsiddgewuermt ginn
sisigewuermt ginn
Plus-que-parfait
echwargewuermt ginn
duwaarsgewuermt ginn
hien/si,hatt/etwargewuermt ginn
mirwaregewuermt ginn
dirwaartgewuermt ginn
siwaregewuermt ginn
Futur I
echwäert gewuermt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewuermt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gewuermt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gewuermt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gewuermt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles