E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wuerm-en wurmen, Sorgen machen (D) – proccuper, miner (F)
Stammformen wuerm-enwuerm-tge-wuerm-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echwuerm-en
duwuerm-s
hien/si,hatt/etwuerm-t
mirwuerm-en
dirwuerm-t
siwuerm-en
Pass compos
echhuge-wuerm-t
duhuesge-wuerm-t
hien/si,hatt/ethuetge-wuerm-t
mirhuge-wuerm-t
dirhuttge-wuerm-t
sihuge-wuerm-t
Plus-que-parfait
echhatge-wuerm-t
duhasge-wuerm-t
hien/si,hatt/ethatge-wuerm-t
mirhatege-wuerm-t
dirhatge-wuerm-t
sihatege-wuerm-t
Modale Futur I
echwäert wuerm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-wuerm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwuerm-en
dugéifswuerm-en
hien/si,hatt/etgéifwuerm-en
mirgéifewuerm-en
dirgéiftwuerm-en
sigéifewuerm-en
Conditionnel pass compos
echhttge-wuerm-t
duhssge-wuerm-t
hien/si,hatt/ethttge-wuerm-t
mirhättege-wuerm-t
dirhttge-wuerm-t
sihättege-wuerm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuerm!
Plurielwuerm-t!
ge-wuerm-t
wuerm-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-wuerm-t
dugëssge-wuerm-t
hie/si,hatt/etgëttge-wuerm-t
mirgige-wuerm-t
dirgittge-wuerm-t
sigige-wuerm-t
Pass compos
echsige-wuerm-t ginn
dubassge-wuerm-t ginn
hien/si,hatt/etassge-wuerm-t ginn
mirsige-wuerm-t ginn
dirsiddge-wuerm-t ginn
sisige-wuerm-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-wuerm-t ginn
duwaarsge-wuerm-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-wuerm-t ginn
mirwarege-wuerm-t ginn
dirwaartge-wuerm-t ginn
siwarege-wuerm-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-wuerm-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-wuerm-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-wuerm-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-wuerm-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-wuerm-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles