E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wuess-en wachsen (D)crotre (F)grow (E)
Stammformen wuess-enwiiss-tge-wuess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuess-en
duwiis-s
hien/si,hatt/etwiiss-t
mirwuess-en
dirwuess-t
siwuess-en
Pass compos
echsige-wuess
dubassge-wuess
hien/si,hatt/etassge-wuess
mirsige-wuess
dirsiddge-wuess
sisige-wuess
Plus-que-parfait
echwarge-wuess
duwaarsge-wuess
hien/si,hatt/etwarge-wuess
mirwarege-wuess
dirwaartge-wuess
siwarege-wuess
Futur I
echwäert wuess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwuess-en
dugéifswuess-en
hien/si,hatt/etgéifwuess-en
mirgéifewuess-en
dirgéiftwuess-en
sigéifewuess-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-wuess
duwiersge-wuess
hien/si,hatt/etwierge-wuess
mirwierege-wuess
dirwiertge-wuess
siwierege-wuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess!
Plurielwuess-t!
ge-wuess
wuess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awuess-enauswuess-enduerchwuess-enentwuess-enerawuess-enerauswuess-eneropwuess-eniwwerwuess-ennowuess-enopwuess-enuwuess-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles