E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verdäitschen verdeutschen (D)germaniser (F)
Stammformen verdäitschenverdäitschtverdäitscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverdäitschen
duverdäitschs
hien/si,hatt/etverdäitscht
mirverdäitschen
dirverdäitscht
siverdäitschen
Passé composé
echhuverdäitscht
duhuesverdäitscht
hien/si,hatt/ethuetverdäitscht
mirhuverdäitscht
dirhuttverdäitscht
sihuverdäitscht
Plus-que-parfait
echhatverdäitscht
duhasverdäitscht
hien/si,hatt/ethatverdäitscht
mirhateverdäitscht
dirhatverdäitscht
sihateverdäitscht
Futur I
echwäert verdäitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdäitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdäitschen
dugéifsverdäitschen
hien/si,hatt/etgéifverdäitschen
mirgéifeverdäitschen
dirgéiftverdäitschen
sigéifeverdäitschen
Conditionnel Passé composé
echhättverdäitscht
duhässverdäitscht
hien/si,hatt/ethättverdäitscht
mirhätteverdäitscht
dirhättverdäitscht
sihätteverdäitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdäitsch!
Plurielverdäitscht!
verdäitscht
verdäitschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverdäitscht
dugëssverdäitscht
hie/si,hatt/etgëttverdäitscht
mirgiverdäitscht
dirgittverdäitscht
sigiverdäitscht
Passé composé
echsiverdäitscht ginn
dubassverdäitscht ginn
hien/si,hatt/etassverdäitscht ginn
mirsiverdäitscht ginn
dirsiddverdäitscht ginn
sisiverdäitscht ginn
Plus-que-parfait
echwarverdäitscht ginn
duwaarsverdäitscht ginn
hien/si,hatt/etwarverdäitscht ginn
mirwareverdäitscht ginn
dirwaartverdäitscht ginn
siwareverdäitscht ginn
Futur I
echwäert verdäitscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdäitscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verdäitscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verdäitscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verdäitscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andäitschenausdäitschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles