E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verdäitsch-en verdeutschen (D) – germaniser (F)
Stammformen verdäitsch-enverdäitsch-tverdäitsch-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echverdäitsch-en
duverdäitsch-s
hien/si,hatt/etverdäitsch-t
mirverdäitsch-en
dirverdäitsch-t
siverdäitsch-en
Passé composé
echhuverdäitsch-t
duhuesverdäitsch-t
hien/si,hatt/ethuetverdäitsch-t
mirhuverdäitsch-t
dirhuttverdäitsch-t
sihuverdäitsch-t
Plus-que-parfait
echhatverdäitsch-t
duhasverdäitsch-t
hien/si,hatt/ethatverdäitsch-t
mirhateverdäitsch-t
dirhatverdäitsch-t
sihateverdäitsch-t
Modale Futur I
echwäert verdäitsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verdäitsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdäitsch-en
dugéifsverdäitsch-en
hien/si,hatt/etgéifverdäitsch-en
mirgéifeverdäitsch-en
dirgéiftverdäitsch-en
sigéifeverdäitsch-en
Conditionnel passé composé
echhättverdäitsch-t
duhässverdäitsch-t
hien/si,hatt/ethättverdäitsch-t
mirhätteverdäitsch-t
dirhättverdäitsch-t
sihätteverdäitsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdäitsch!
Plurielverdäitsch-t!
verdäitsch-t
verdäitsch-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiverdäitsch-t
dugëssverdäitsch-t
hie/si,hatt/etgëttverdäitsch-t
mirgiverdäitsch-t
dirgittverdäitsch-t
sigiverdäitsch-t
Passé composé
echsiverdäitsch-t ginn
dubassverdäitsch-t ginn
hien/si,hatt/etassverdäitsch-t ginn
mirsiverdäitsch-t ginn
dirsiddverdäitsch-t ginn
sisiverdäitsch-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverdäitsch-t ginn
duwaarsverdäitsch-t ginn
hien/si,hatt/etwarverdäitsch-t ginn
mirwareverdäitsch-t ginn
dirwaartverdäitsch-t ginn
siwareverdäitsch-t ginn
Modale Futur I
echwäert verdäitsch-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verdäitsch-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verdäitsch-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verdäitsch-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier verdäitsch-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andäitsch-enausdäitsch-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles