E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
awuessen einwachsen (D) – s'incarner, pntrer dans la chair (F)
Stammformen awuessenwiisst anagewuess
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echwuessen an
duwiiss an
hien/si,hatt/etwiisst an
mirwuessen an
dirwuesst an
siwuessen an
Pass compos
echsinnagewuess
dubassagewuess
hien/si,hatt/etassagewuess
mirsinnagewuess
dirsiddagewuess
sisinnagewuess
Plus-que-parfait
echwaragewuess
duwaarsagewuess
hien/si,hatt/etwaragewuess
mirwarenagewuess
dirwaartagewuess
siwarenagewuess
Modale Futur I
echwäert awuessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert agewuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifawuessen
dugéifsawuessen
hien/si,hatt/etgéifawuessen
mirgéifenawuessen
dirgéiftawuessen
sigéifenawuessen
Conditionnel pass compos
echwieragewuess
duwiersagewuess
hien/si,hatt/etwieragewuess
mirwierenagewuess
dirwiertagewuess
siwierenagewuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess an!
Plurielwuesst an!
agewuess
awuessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswuessenduerchwuessenentwuessenerawuessenerauswuesseneropwuesseniwwerwuessennowuessenopwuessenuwuessenwuessen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles