E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
awuess-en einwachsen (D)s'incarner, pntrer dans la chair (F)
Stammformen awuess-enwiiss-t anage-wuess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuess-en an
duwiis-s an
hien/si,hatt/etwiiss-t an
mirwuess-en an
dirwuess-t an
siwuess-en an
Pass compos
echsinnage-wuess
dubassage-wuess
hien/si,hatt/etassage-wuess
mirsinnage-wuess
dirsiddage-wuess
sisinnage-wuess
Plus-que-parfait
echwarage-wuess
duwaarsage-wuess
hien/si,hatt/etwarage-wuess
mirwarenage-wuess
dirwaartage-wuess
siwarenage-wuess
Futur I
echwäert awuess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-wuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifawuess-en
dugéifsawuess-en
hien/si,hatt/etgéifawuess-en
mirgéifenawuess-en
dirgéiftawuess-en
sigéifenawuess-en
Conditionnel Pass compos
echwierage-wuess
duwiersage-wuess
hien/si,hatt/etwierage-wuess
mirwierenage-wuess
dirwiertage-wuess
siwierenage-wuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess an!
Plurielwuess-t an!
age-wuess
awuess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswuess-enduerchwuess-enentwuess-enerawuess-enerauswuess-eneropwuess-eniwwerwuess-ennowuess-enopwuess-enuwuess-enwuess-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles