E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erawuessen hereinwachsen (D)
Stammformen erawuessenwiisst eraneragewuess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuessen eran
duwiiss eran
hien/si,hatt/etwiisst eran
mirwuessen eran
dirwuesst eran
siwuessen eran
Pass compos
echsinneragewuess
dubasseragewuess
hien/si,hatt/etasseragewuess
mirsinneragewuess
dirsidderagewuess
sisinneragewuess
Plus-que-parfait
echwareragewuess
duwaarseragewuess
hien/si,hatt/etwareragewuess
mirwareneragewuess
dirwaarteragewuess
siwareneragewuess
Futur I
echwäert erawuessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragewuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferawuessen
dugéifserawuessen
hien/si,hatt/etgéiferawuessen
mirgéifenerawuessen
dirgéifterawuessen
sigéifenerawuessen
Conditionnel Pass compos
echwiereragewuess
duwierseragewuess
hien/si,hatt/etwiereragewuess
mirwiereneragewuess
dirwierteragewuess
siwiereneragewuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess eran!
Plurielwuesst eran!
eragewuess
erawuessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awuessenauswuessenduerchwuessenentwuessenerauswuesseneropwuesseniwwerwuessennowuessenopwuessenuwuessenwuessen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles