E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erawuess-en hereinwachsen (D)
Stammformen erawuess-enwiiss-t eranerage-wuess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwuess-en eran
duwiis-s eran
hien/si,hatt/etwiiss-t eran
mirwuess-en eran
dirwuess-t eran
siwuess-en eran
Pass compos
echsinnerage-wuess
dubasserage-wuess
hien/si,hatt/etasserage-wuess
mirsinnerage-wuess
dirsidderage-wuess
sisinnerage-wuess
Plus-que-parfait
echwarerage-wuess
duwaarserage-wuess
hien/si,hatt/etwarerage-wuess
mirwarenerage-wuess
dirwaarterage-wuess
siwarenerage-wuess
Futur I
echwäert erawuess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-wuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferawuess-en
dugéifserawuess-en
hien/si,hatt/etgéiferawuess-en
mirgéifenerawuess-en
dirgéifterawuess-en
sigéifenerawuess-en
Conditionnel Pass compos
echwiererage-wuess
duwierserage-wuess
hien/si,hatt/etwiererage-wuess
mirwierenerage-wuess
dirwierterage-wuess
siwierenerage-wuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwuess eran!
Plurielwuess-t eran!
erage-wuess
erawuess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awuess-enauswuess-enduerchwuess-enentwuess-enerauswuess-eneropwuess-eniwwerwuess-ennowuess-enopwuess-enuwuess-enwuess-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles