E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerwuessen berwachsen (D)overgrow (E)
Stammformen iwwerwuesseniwwerwiisstiwwerwuess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerwuessen
duiwwerwiiss
hien/si,hatt/etiwwerwiisst
miriwwerwuessen
diriwwerwuesst
siiwwerwuessen
Pass compos
echsinniwwerwuess
dubassiwwerwuess
hien/si,hatt/etassiwwerwuess
mirsinniwwerwuess
dirsiddiwwerwuess
sisinniwwerwuess
Plus-que-parfait
echwariwwerwuess
duwaarsiwwerwuess
hien/si,hatt/etwariwwerwuess
mirwareniwwerwuess
dirwaartiwwerwuess
siwareniwwerwuess
Futur I
echwäert iwwerwuessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerwuess sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerwuessen
dugéifsiwwerwuessen
hien/si,hatt/etgéifiwwerwuessen
mirgéifeniwwerwuessen
dirgéiftiwwerwuessen
sigéifeniwwerwuessen
Conditionnel Pass compos
echwieriwwerwuess
duwiersiwwerwuess
hien/si,hatt/etwieriwwerwuess
mirwiereniwwerwuess
dirwiertiwwerwuess
siwiereniwwerwuess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerwuess!
Plurieliwwerwuesst!
iwwerwuess
iwwerwuessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awuessenauswuessenduerchwuessenentwuessenerawuessenerauswuesseneropwuessennowuessenopwuessenuwuessenwuessen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles