E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
däiwelen mit dem Hebel die Heuladung zusammenpressen (damit sie festgebunden werden kann) (D) – gaufrer qc. (F)
Stammformen däiwelendäiweltgedäiwelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdäiwelen
dudäiwels
hien/si,hatt/etdäiwelt
mirdäiwelen
dirdäiwelt
sidäiwelen
Passé composé
echhugedäiwelt
duhuesgedäiwelt
hien/si,hatt/ethuetgedäiwelt
mirhugedäiwelt
dirhuttgedäiwelt
sihugedäiwelt
Plus-que-parfait
echhatgedäiwelt
duhasgedäiwelt
hien/si,hatt/ethatgedäiwelt
mirhategedäiwelt
dirhatgedäiwelt
sihategedäiwelt
Futur I
echwäert däiwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedäiwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdäiwelen
dugéifsdäiwelen
hien/si,hatt/etgéifdäiwelen
mirgéifendäiwelen
dirgéiftdäiwelen
sigéifendäiwelen
Conditionnel Passé composé
echhättgedäiwelt
duhässgedäiwelt
hien/si,hatt/ethättgedäiwelt
mirhättegedäiwelt
dirhättgedäiwelt
sihättegedäiwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdäiwel!
Plurieldäiwelt!
gedäiwelt
däiwelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigedäiwelt
dugëssgedäiwelt
hie/si,hatt/etgëttgedäiwelt
mirgigedäiwelt
dirgittgedäiwelt
sigigedäiwelt
Passé composé
echsigedäiwelt ginn
dubassgedäiwelt ginn
hien/si,hatt/etassgedäiwelt ginn
mirsigedäiwelt ginn
dirsiddgedäiwelt ginn
sisigedäiwelt ginn
Plus-que-parfait
echwargedäiwelt ginn
duwaarsgedäiwelt ginn
hien/si,hatt/etwargedäiwelt ginn
mirwaregedäiwelt ginn
dirwaartgedäiwelt ginn
siwaregedäiwelt ginn
Futur I
echwäert gedäiwelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gedäiwelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gedäiwelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gedäiwelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gedäiwelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles