E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerwullen zerwhlen (D)mettre en dsordre (F)rumple (E)
Stammformen zerwullenzerwulltzerwullt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerwullen
duzerwulls
hien/si,hatt/etzerwullt
mirzerwullen
dirzerwullt
sizerwullen
Pass compos
echhunnzerwullt
duhueszerwullt
hien/si,hatt/ethuetzerwullt
mirhunnzerwullt
dirhuttzerwullt
sihunnzerwullt
Plus-que-parfait
echhatzerwullt
duhaszerwullt
hien/si,hatt/ethatzerwullt
mirhatenzerwullt
dirhatzerwullt
sihatenzerwullt
Futur I
echwäert zerwullen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerwullt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerwullen
dugéifszerwullen
hien/si,hatt/etgéifzerwullen
mirgéifenzerwullen
dirgéiftzerwullen
sigéifenzerwullen
Conditionnel Pass compos
echhttzerwullt
duhsszerwullt
hien/si,hatt/ethttzerwullt
mirhttenzerwullt
dirhttzerwullt
sihttenzerwullt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerwull!
Plurielzerwullt!
zerwullt
zerwullen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mwullenerawullenopwullenwullen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles